Vishay Semiconductor/Diodes Division UGF18ACT-E3/45
UGF18ACT-E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
UGF18ACT-E3/45
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 50V 18A ITO220AB
Datasheet Download
UGF18ACT-E3/45.pdf
Availability of UGF18ACT-E3/45
QUANTITY
UGF18ACT-E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of UGF18ACT-E3/45
Internal Part NumberEIS-UGF18ACT-E3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)18A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 9A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)30ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 50V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageITO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UGF18ACT-E3/45
Related LinksUGF18AC, UGF18ACT-E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
UGF18ACT-E3/45 Details Description
Related parts for UGF18ACT-E3/45
CONN FERRULE DIN 18AWG RED datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 6A 8-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH DIP EXT UNSEAL 5POS 30V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 1.27MM GLD SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CORD SJT 16AWG 3COND SHIELD 1.5M datasheet.pdf
FEED TRHOUGH TERM BLOCK datasheet.pdf
SMART SETPOINT ANALOG MODULE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf