Nichicon UHD1C222MHD
UHD1C222MHD picture photo
Mfg. Part Number
UHD1C222MHD
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHD1C222MHD.pdf
Availability of UHD1C222MHD
QUANTITY
UHD1C222MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD1C222MHD
Internal Part NumberEIS-UHD1C222MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesHD
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.77A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD1C222MHD
Related LinksUHD1C, UHD1C222MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UHD1C222MHD Details Description
Related parts for UHD1C222MHD
RES SMD 60.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
VIDEOPHONE DEVELOPMENT PLATFORM datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
IC CTLR SMPS W/PWR SWITCH 7-SOIC datasheet.pdf
SLD 5.08/22/90G 3.2SN OR datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.73K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf