Nichicon UHE0J182MHT
UHE0J182MHT picture photo
Mfg. Part Number
UHE0J182MHT
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UHE0J182MHT.pdf
Availability of UHE0J182MHT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UHE0J182MHT Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE0J182MHT
Internal Part NumberEIS-UHE0J182MHT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.16A
Impedance49 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE0J182MHT
Related LinksUHE0J, UHE0J182MHT Datasheet, Nichicon Distributor
UHE0J182MHT Details Description
Related parts for UHE0J182MHT
IC OCT D TRANSP LATCH 3ST 20-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DUAL R/A PCB datasheet.pdf
IC MULT DIV LASER TRIM TO100-10 datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 126UM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 720MA 560 MOHM datasheet.pdf