Nichicon UHE1A562MHD6
UHE1A562MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UHE1A562MHD6
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UHE1A562MHD6.pdf
Availability of UHE1A562MHD6
QUANTITY
UHE1A562MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1A562MHD6
Internal Part NumberEIS-UHE1A562MHD6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUHE Series Aluminum Electrolytic Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHE
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.344A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1A562MHD6
Related LinksUHE1A5, UHE1A562MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1A562MHD6 Details Description
Related parts for UHE1A562MHD6
BATT CYCLON SLA 6V 2.5AH datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
Crystal 22.1184MHz 30ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 1.87M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 9.53 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
A5 DRIVE 3 PHASE 400V D-FRAME datasheet.pdf
10.16MM HI-PWR 60A S91 STY05 -45 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN datasheet.pdf