Nichicon UHE1C562MHT6
UHE1C562MHT6 picture photo
Mfg. Part Number
UHE1C562MHT6
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHE1C562MHT6.pdf
Availability of UHE1C562MHT6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UHE1C562MHT6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1C562MHT6
Internal Part NumberEIS-UHE1C562MHT6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package50
SeriesHE
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.17A
Impedance15 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1C562MHT6
Related LinksUHE1C5, UHE1C562MHT6 Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1C562MHT6 Details Description
Related parts for UHE1C562MHT6
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 287VC SMA datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
HDB-4 PYF14A CLIP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf