Nichicon UHE1E102MHD6TO
UHE1E102MHD6TO picture photo
Mfg. Part Number
UHE1E102MHD6TO
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UHE1E102MHD6TO.pdf
Availability of UHE1E102MHD6TO
QUANTITY
UHE1E102MHD6TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1E102MHD6TO
Internal Part NumberEIS-UHE1E102MHD6TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.425A
Impedance35 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1E102MHD6TO
Related LinksUHE1E10, UHE1E102MHD6TO Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1E102MHD6TO Details Description
Related parts for UHE1E102MHD6TO
RES SMD 34 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 8.87KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MUX ECL DIFF 4:1 3.3/5 20-QFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A MPG06 datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 09VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
GRID HDR SHRD SMT/SLOT/CAP datasheet.pdf
11+11 DIL VERT SOCKET 4.6MM datasheet.pdf