Nichicon UHE1H222MHT6
UHE1H222MHT6 picture photo
Mfg. Part Number
UHE1H222MHT6
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UHE1H222MHT6.pdf
Availability of UHE1H222MHT6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UHE1H222MHT6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1H222MHT6
Internal Part NumberEIS-UHE1H222MHT6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package50
SeriesHE
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.68A
Impedance17 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1H222MHT6
Related LinksUHE1H2, UHE1H222MHT6 Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1H222MHT6 Details Description
Related parts for UHE1H222MHT6
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS .8MM AU SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
DIE PIDG LG EXP 69875 12-10AWG datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY REV 45V DO5 datasheet.pdf