Nichicon UHE1H271MHD6
UHE1H271MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UHE1H271MHD6
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UHE1H271MHD6.pdf
Availability of UHE1H271MHD6
QUANTITY
UHE1H271MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1H271MHD6
Internal Part NumberEIS-UHE1H271MHD6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUHE Series Aluminum Electrolytic Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesHE
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current882mA
Impedance61 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1H271MHD6
Related LinksUHE1H2, UHE1H271MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1H271MHD6 Details Description
Related parts for UHE1H271MHD6
LED MATRIX 5X8 2.3" YELLOW datasheet.pdf
CONN FFC VERT 16POS 2.54MM PCB datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.02% 1.2W 2512 datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 REC datasheet.pdf
DIODE ZENER 87V 5W T18 datasheet.pdf
4 AA BATTERY HOLDER datasheet.pdf
DC/DC CONV 3.3V +/-12V 30W UFRM datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf