Nichicon UHE1J121MPT
UHE1J121MPT picture photo
Mfg. Part Number
UHE1J121MPT
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UHE1J121MPT.pdf
Availability of UHE1J121MPT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UHE1J121MPT Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1J121MPT
Internal Part NumberEIS-UHE1J121MPT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current408mA
Impedance330 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1J121MPT
Related LinksUHE1J, UHE1J121MPT Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1J121MPT Details Description
Related parts for UHE1J121MPT
RES CHAS MNT 40K OHM 5% 12W datasheet.pdf
CONN LATCH TOOL UMNL SEALED datasheet.pdf
RES 62 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE ENABLE datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD812AR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
BOARD DELTA SIGMA ADC LTC2481 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 2CKT datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf