Nichicon UHE1V182MHT3
UHE1V182MHT3 picture photo
Mfg. Part Number
UHE1V182MHT3
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UHE1V182MHT3.pdf
Availability of UHE1V182MHT3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UHE1V182MHT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1V182MHT3
Internal Part NumberEIS-UHE1V182MHT3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package50
SeriesHE
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.288A
Impedance26 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1V182MHT3
Related LinksUHE1V1, UHE1V182MHT3 Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1V182MHT3 Details Description
Related parts for UHE1V182MHT3
FUSE GLASS 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 20POS datasheet.pdf
RES 18K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 4.41"LX2.38"W datasheet.pdf
HDM 5SMPR055F055F K datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC datasheet.pdf