Nichicon UHE1V330MDD1TA
UHE1V330MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UHE1V330MDD1TA
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UHE1V330MDD1TA.pdf
Availability of UHE1V330MDD1TA
QUANTITY
UHE1V330MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1V330MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UHE1V330MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesHE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current115.5mA
Impedance580 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1V330MDD1TA
Related LinksUHE1V33, UHE1V330MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1V330MDD1TA Details Description
Related parts for UHE1V330MDD1TA
IC FLASH 1MBIT 90NS 32VSOP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 166MHZ 20SSOP datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL8009 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
3M CABLE FOR NA40 (2 PCS/SET) datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A datasheet.pdf
TV 11C 11#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
2.2UF 250V 8X17.5 85C AXI datasheet.pdf