Nichicon UHE2A151MHD1TN
UHE2A151MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
UHE2A151MHD1TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UHE2A151MHD1TN.pdf
Availability of UHE2A151MHD1TN
QUANTITY
UHE2A151MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE2A151MHD1TN
Internal Part NumberEIS-UHE2A151MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current626.5mA
Impedance140 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE2A151MHD1TN
Related LinksUHE2A15, UHE2A151MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UHE2A151MHD1TN Details Description
Related parts for UHE2A151MHD1TN
CONN RECEPT 4POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf