Nichicon UHN0J272MPD
UHN0J272MPD picture photo
Mfg. Part Number
UHN0J272MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UHN0J272MPD.pdf
Availability of UHN0J272MPD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UHN0J272MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHN0J272MPD
Internal Part NumberEIS-UHN0J272MPD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLUH(M,N,Z,A) Series 01/May/2014
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHN
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance10 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHN0J272MPD
Related LinksUHN0J, UHN0J272MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UHN0J272MPD Details Description
Related parts for UHN0J272MPD
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
CONN HEADR 40POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BLZP 5.00/22/270F SN OR BX datasheet.pdf
LATCH/EJECT LEVERS datasheet.pdf
CAP CER 7.6PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf