Nichicon UHV1A152MPD6TD
UHV1A152MPD6TD picture photo
Mfg. Part Number
UHV1A152MPD6TD
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UHV1A152MPD6TD.pdf
Availability of UHV1A152MPD6TD
QUANTITY
UHV1A152MPD6TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHV1A152MPD6TD
Internal Part NumberEIS-UHV1A152MPD6TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesHV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current930mA
Impedance31 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHV1A152MPD6TD
Related LinksUHV1A15, UHV1A152MPD6TD Datasheet, Nichicon Distributor
UHV1A152MPD6TD Details Description
Related parts for UHV1A152MPD6TD
RES SMD 422K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 2K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN MMCX JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 104MA 12.3 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS datasheet.pdf
330UF 6,3V 6,3X11MM 85C 2500H datasheet.pdf