Bel Fuse Inc. UIE48T10120-NDA0G
UIE48T10120-NDA0G picture photo
Mfg. Part Number
UIE48T10120-NDA0G
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 120W
Datasheet Download
UIE48T10120-NDA0G.pdf
Availability of UIE48T10120-NDA0G
QUANTITY
UIE48T10120-NDA0G Order Process
Ship out your order
Specifications of UIE48T10120-NDA0G
Internal Part NumberEIS-UIE48T10120-NDA0G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUIB Series DC/DC Converters
Standard Package140
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUIB
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series120W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.44" H (58.4mm x 22.8mm x 11.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92.5%
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UIE48T10120-NDA0G
Related LinksUIE48T10, UIE48T10120-NDA0G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
UIE48T10120-NDA0G Details Description
Related parts for UIE48T10120-NDA0G
RES SMD 23.2 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5MM 6POS PCB datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 1POS PWR BLK PIN datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
EVAL BOARD 16BIT 500K ADC AD7686 datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC LED DRIVER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf