Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-10WQ045FNTRRPBF
VS-10WQ045FNTRRPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-10WQ045FNTRRPBF
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 45V 10A DPAK
Datasheet Download
VS-10WQ045FNTRRPBF.pdf
Availability of VS-10WQ045FNTRRPBF
QUANTITY
VS-10WQ045FNTRRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-10WQ045FNTRRPBF
Internal Part NumberEIS-VS-10WQ045FNTRRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-007-2014 Rev.0 14/Apr/2014
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If630mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 45V
Capacitance @ Vr, F760pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-PAK (TO-252AA)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-10WQ045FNTRRPBF
VS-10WQ045FNTRRPBF Details Description
Related parts for VS-10WQ045FNTRRPBF
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
TRANSFORMER LINE 3PIN MALE-A3M datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 800MA 470 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf