Vicor Corporation V375C15C75BN2
V375C15C75BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C15C75BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
V375C15C75BN2.pdf
Availability of V375C15C75BN2
QUANTITY
V375C15C75BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C15C75BN2
Internal Part NumberEIS-V375C15C75BN2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C15C75BN2
Related LinksV375C1, V375C15C75BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C15C75BN2 Details Description
Related parts for V375C15C75BN2
CONN HEADER .100 SNGL STR 10POS datasheet.pdf
CONN TERM BLK 5PS 3.81MM R/A PCB datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.25A SYNC 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN IDC 16POS 2.54MM 26AWG TIN datasheet.pdf
RES 105 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 432 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 392 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 44.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HDR 20PIN GOLD RT ANG PCB datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf