Bel Fuse Inc. UIS48T06120-NDABG
UIS48T06120-NDABG picture photo
Mfg. Part Number
UIS48T06120-NDABG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 72W
Datasheet Download
UIS48T06120-NDABG.pdf
Availability of UIS48T06120-NDABG
QUANTITY
UIS48T06120-NDABG Order Process
Ship out your order
Specifications of UIS48T06120-NDABG
Internal Part NumberEIS-UIS48T06120-NDABG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUIB Series DC/DC Converters
Standard Package224
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUIB
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series72W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/16 Brick
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.52" H (33.0mm x 22.9mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max72W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UIS48T06120-NDABG
Related LinksUIS48T06, UIS48T06120-NDABG Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
UIS48T06120-NDABG Details Description
Related parts for UIS48T06120-NDABG
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
RCPT 10ROW 500POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1410 datasheet.pdf
INDICATOR INCAND GREEN PANEL MNT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 383 OHM 1% 20W datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 10A datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf