Nichicon UKL0J152KHD
UKL0J152KHD picture photo
Mfg. Part Number
UKL0J152KHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 10% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UKL0J152KHD.pdf
Availability of UKL0J152KHD
QUANTITY
UKL0J152KHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL0J152KHD
Internal Part NumberEIS-UKL0J152KHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKL
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±10%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current910mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL0J152KHD
Related LinksUKL0J, UKL0J152KHD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL0J152KHD Details Description
Related parts for UKL0J152KHD
TRANS PNP 80V 8A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 2.55KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CEE 2X90 PRESS FIT 4 BAY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
RES 160K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
PLUG HORIZ 508MM 4CMTG END GR datasheet.pdf