Nichicon UKL1A151MPDANATA
UKL1A151MPDANATA picture photo
Mfg. Part Number
UKL1A151MPDANATA
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UKL1A151MPDANATA.pdf
Availability of UKL1A151MPDANATA
QUANTITY
UKL1A151MPDANATA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1A151MPDANATA
Internal Part NumberEIS-UKL1A151MPDANATA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current250mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1A151MPDANATA
Related LinksUKL1A151, UKL1A151MPDANATA Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1A151MPDANATA Details Description
Related parts for UKL1A151MPDANATA
PLIERS ELEC LONG NOSE 5.75" datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG BCK BST INV ADJ 1.5A 8DFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 4.3A 35 MOHM TH datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
UPS SMART ONLINE RACKMOUNT datasheet.pdf
LED OSLON SIGNAL 120 datasheet.pdf
CAP FILM 8UF 5% 250VAC datasheet.pdf