Nichicon UKL1A221MPDANA
UKL1A221MPDANA picture photo
Mfg. Part Number
UKL1A221MPDANA
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UKL1A221MPDANA.pdf
Availability of UKL1A221MPDANA
QUANTITY
UKL1A221MPDANA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1A221MPDANA
Internal Part NumberEIS-UKL1A221MPDANA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesKL
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current310mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1A221MPDANA
Related LinksUKL1A22, UKL1A221MPDANA Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1A221MPDANA Details Description
Related parts for UKL1A221MPDANA
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 160PF 100V R2H 1206 datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.11 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
10UF 400V 10X20 datasheet.pdf