SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands MENB1020A0703B01
MENB1020A0703B01 picture photo
Mfg. Part Number
MENB1020A0703B01
Brief Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 7.5V 15W
Datasheet Download
MENB1020A0703B01.pdf
Availability of MENB1020A0703B01
QUANTITY
MENB1020A0703B01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MENB1020A0703B01
Internal Part NumberEIS-MENB1020A0703B01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLevel V and ErP Phase II Power Supplies
Medical Power Supply Market
Standard Package60
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesMENB1020
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output7.5V
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.27" L x 1.85" W x 1.50" H (83.0mm x 47.0mm x 38.0mm)
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MENB1020A0703B01
MENB1020A0703B01 Details Description
Related parts for MENB1020A0703B01
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ4 M25 datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 257TAPS 14-TSSOP datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
WINDOW MNT W/ ELECTRONICS HOLDER datasheet.pdf
CONN STRIP HEADER 8POS .100 datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CLIP PUSH FIT CONDUIT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 133MHZ 90BGA datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf