Nichicon UKL1A222MHD1TN
UKL1A222MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
UKL1A222MHD1TN
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UKL1A222MHD1TN.pdf
Availability of UKL1A222MHD1TN
QUANTITY
UKL1A222MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1A222MHD1TN
Internal Part NumberEIS-UKL1A222MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1A222MHD1TN
Related LinksUKL1A22, UKL1A222MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1A222MHD1TN Details Description
Related parts for UKL1A222MHD1TN
RES CHAS MNT 50 OHM 10% 55W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ 8DMP datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS 0.4MM SMD SHIELD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSI GAUGE SMD datasheet.pdf
ICCON PIN ASSY datasheet.pdf
CAP CER 110PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER 600V 23SOP datasheet.pdf