Nichicon UKL1H2R2MDD1TD
UKL1H2R2MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKL1H2R2MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKL1H2R2MDD1TD.pdf
Availability of UKL1H2R2MDD1TD
QUANTITY
UKL1H2R2MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1H2R2MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UKL1H2R2MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current23mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1H2R2MDD1TD
Related LinksUKL1H2R, UKL1H2R2MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1H2R2MDD1TD Details Description
Related parts for UKL1H2R2MDD1TD
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 3MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 5.4V ODRN 5VSOF datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 7POS datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 57POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
NTWRK CB 4POS .5M M12-RJ45 CDE D datasheet.pdf
WIC TAG 20-18AWG BLACK/YELLOW datasheet.pdf
CABLE TIE 50LB. 7.95" datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf