Nichicon UKL1H330MPDANA
UKL1H330MPDANA picture photo
Mfg. Part Number
UKL1H330MPDANA
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKL1H330MPDANA.pdf
Availability of UKL1H330MPDANA
QUANTITY
UKL1H330MPDANA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1H330MPDANA
Internal Part NumberEIS-UKL1H330MPDANA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesKL
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current165mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1H330MPDANA
Related LinksUKL1H33, UKL1H330MPDANA Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1H330MPDANA Details Description
Related parts for UKL1H330MPDANA
CONN RECEPT 5POS MTA-156 18AWG datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 400MW SOD2 datasheet.pdf
OSC XO 22.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
FUSE SPLCR BLOCK 225A 600V 1POLE datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
RES 47K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 360W datasheet.pdf