Nichicon UKL1H331KHD
UKL1H331KHD picture photo
Mfg. Part Number
UKL1H331KHD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 10% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKL1H331KHD.pdf
Availability of UKL1H331KHD
QUANTITY
UKL1H331KHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1H331KHD
Internal Part NumberEIS-UKL1H331KHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesKL
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±10%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current600mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1H331KHD
Related LinksUKL1H, UKL1H331KHD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1H331KHD Details Description
Related parts for UKL1H331KHD
FIXED IND 27UH 1.54A 110 MOHM datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP PROG 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
POWER STRIP 48" 12 WHITE OUTLET datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONTROL TEMP REL/SS OUT 24V datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 16A datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 400VDC datasheet.pdf