Nichicon UKL2A0R1KDD1TD
UKL2A0R1KDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKL2A0R1KDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UKL2A0R1KDD1TD.pdf
Availability of UKL2A0R1KDD1TD
QUANTITY
UKL2A0R1KDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL2A0R1KDD1TD
Internal Part NumberEIS-UKL2A0R1KDD1TD
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.1mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL2A0R1KDD1TD
Related LinksUKL2A0R, UKL2A0R1KDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL2A0R1KDD1TD Details Description
Related parts for UKL2A0R1KDD1TD
CONN FPC VERT 18POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
TRANS 2NPN 45V 0.1A SOT-363 datasheet.pdf
METAL STRIP STEEL VIBRAKRIMP datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 19POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 700MA 130 MOHM datasheet.pdf
MICRO 31C S 24" YEL JACKS datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.015 UF 20% 300 VAC RA datasheet.pdf