Nichicon UKL2A470MPD
UKL2A470MPD picture photo
Mfg. Part Number
UKL2A470MPD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UKL2A470MPD.pdf
Availability of UKL2A470MPD
QUANTITY
UKL2A470MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL2A470MPD
Internal Part NumberEIS-UKL2A470MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesKL
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current220mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL2A470MPD
Related LinksUKL2A, UKL2A470MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL2A470MPD Details Description
Related parts for UKL2A470MPD
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V 1111 datasheet.pdf
IC 10-OUT DECADE COUNTER 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
LIGHT PIPE 4MM RND LENS datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 1W DO204AL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC SOC 2.4GHZ 128K FLASH 48QFN datasheet.pdf
SUPER SEAL 26POS CAP ASSY H AU datasheet.pdf