Nichicon UKL2A6R8KED1TA
UKL2A6R8KED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UKL2A6R8KED1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UKL2A6R8KED1TA.pdf
Availability of UKL2A6R8KED1TA
QUANTITY
UKL2A6R8KED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL2A6R8KED1TA
Internal Part NumberEIS-UKL2A6R8KED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current65mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL2A6R8KED1TA
Related LinksUKL2A6R, UKL2A6R8KED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UKL2A6R8KED1TA Details Description
Related parts for UKL2A6R8KED1TA
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PROTECTIVE TUBE FIBER OPTIC CORD datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf