Nichicon UKL2AR15KDD1TD
UKL2AR15KDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKL2AR15KDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 0.15UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UKL2AR15KDD1TD.pdf
Availability of UKL2AR15KDD1TD
QUANTITY
UKL2AR15KDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL2AR15KDD1TD
Internal Part NumberEIS-UKL2AR15KDD1TD
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.2mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL2AR15KDD1TD
Related LinksUKL2AR1, UKL2AR15KDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL2AR15KDD1TD Details Description
Related parts for UKL2AR15KDD1TD
CONN HEADER .100 DUAL STR 22POS datasheet.pdf
FILTER LINE 184mH/5.3MH .3A datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3 datasheet.pdf
MCU 8BIT 1K FLASH 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
MODEM SKT QUAD-BAND GSM 5V VOICE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 48POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGE .100 49POS HL LOW P datasheet.pdf