Vishay Semiconductor/Diodes Division GP10G-4004-E3/73
GP10G-4004-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
GP10G-4004-E3/73
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Datasheet Download
GP10G-4004-E3/73.pdf
Availability of GP10G-4004-E3/73
QUANTITY
GP10G-4004-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of GP10G-4004-E3/73
Internal Part NumberEIS-GP10G-4004-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP10G-4004-E3/73
Related LinksGP10G-40, GP10G-4004-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GP10G-4004-E3/73 Details Description
Related parts for GP10G-4004-E3/73
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 420MA 1.1 OHM TH datasheet.pdf
IC LCD BIAS FOR TV PANELS 48-QFN datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 19.3 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES 344 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf