Nichicon UKT1H330MDD1TA
UKT1H330MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UKT1H330MDD1TA
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKT1H330MDD1TA.pdf
Availability of UKT1H330MDD1TA
QUANTITY
UKT1H330MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKT1H330MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UKT1H330MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current90mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKT1H330MDD1TA
Related LinksUKT1H33, UKT1H330MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UKT1H330MDD1TA Details Description
Related parts for UKT1H330MDD1TA
MULTI-PAIR 22COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
LED ORANGE DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 DSH datasheet.pdf
21+21 WAY MALE CRIMP S/BORE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
OPTOISO 4KV DARL W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1.3W DO41 datasheet.pdf
TV 15C 12#22D 1#12 2#8COAX PIN datasheet.pdf
QPro Virtex-II 1.5V Military QML Platform FPGAs IC datasheet.pdf