Nichicon UKT1H330MDD1TA
UKT1H330MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UKT1H330MDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKT1H330MDD1TA.pdf
Availability of UKT1H330MDD1TA
QUANTITY
UKT1H330MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKT1H330MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UKT1H330MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current90mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKT1H330MDD1TA
Related LinksUKT1H33, UKT1H330MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UKT1H330MDD1TA Details Description
Related parts for UKT1H330MDD1TA
FIXED IND 120UH 480MA 930 MOHM datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
PWR SUP BRD MNT 15V 10.1W .67A datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 100CPR 3MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf