Nichicon UKW1V222MHD1TN
UKW1V222MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
UKW1V222MHD1TN
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UKW1V222MHD1TN.pdf
Availability of UKW1V222MHD1TN
QUANTITY
UKW1V222MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UKW1V222MHD1TN
Internal Part NumberEIS-UKW1V222MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesKW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKW1V222MHD1TN
Related LinksUKW1V22, UKW1V222MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UKW1V222MHD1TN Details Description
Related parts for UKW1V222MHD1TN
RES SMD 750K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 2K OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 200V SCREW datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NO SHRT RLLR datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 12MSOP datasheet.pdf