Vishay/Dale CRCW060318K7FKTA
CRCW060318K7FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060318K7FKTA
Brief Description
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060318K7FKTA.pdf
Availability of CRCW060318K7FKTA
QUANTITY
CRCW060318K7FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060318K7FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW060318K7FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060318K7FKTA
Related LinksCRCW0603, CRCW060318K7FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060318K7FKTA Details Description
Related parts for CRCW060318K7FKTA
CAP CER 8200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 0.56 OHM 5% AXL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 100A DO205AA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 512B FLASH SOT23-6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 20% 1210 datasheet.pdf