Nichicon ULD2D6R8MPD
ULD2D6R8MPD picture photo
Mfg. Part Number
ULD2D6R8MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
ULD2D6R8MPD.pdf
Availability of ULD2D6R8MPD
QUANTITY
ULD2D6R8MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of ULD2D6R8MPD
Internal Part NumberEIS-ULD2D6R8MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesULD Series of Long Life Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLD
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current62mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ULD2D6R8MPD
Related LinksULD2D, ULD2D6R8MPD Datasheet, Nichicon Distributor
ULD2D6R8MPD Details Description
Related parts for ULD2D6R8MPD
JUMPER-H1502TR/A2015L/H1502TR 6" datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS TYPE E VERT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 38-QFN datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC AXIAL datasheet.pdf
RELAY CONN COAX CABLE HOUSING datasheet.pdf
POLYSNAP POWER INLET MODULE datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
HAR-PORT USB 20 A-A PFT 1 0M C datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 4W datasheet.pdf