Nichicon ULR2W3R9MNL1GS
ULR2W3R9MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
ULR2W3R9MNL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.9UF 20% 450V SMD
Datasheet Download
ULR2W3R9MNL1GS.pdf
Availability of ULR2W3R9MNL1GS
QUANTITY
ULR2W3R9MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of ULR2W3R9MNL1GS
Internal Part NumberEIS-ULR2W3R9MNL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current25mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ULR2W3R9MNL1GS
Related LinksULR2W3R, ULR2W3R9MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
ULR2W3R9MNL1GS Details Description
Related parts for ULR2W3R9MNL1GS
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
IC POT DGTL 128TP LN LP 20-TSSOP datasheet.pdf
IC XLATR DIFF ECL/PECL 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 33.6K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.5V 500MW DO35 datasheet.pdf