Nichicon UMA0J330MDD
UMA0J330MDD picture photo
Mfg. Part Number
UMA0J330MDD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UMA0J330MDD.pdf
Availability of UMA0J330MDD
QUANTITY
UMA0J330MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UMA0J330MDD
Internal Part NumberEIS-UMA0J330MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesMA
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current37mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMA0J330MDD
Related LinksUMA0J, UMA0J330MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UMA0J330MDD Details Description
Related parts for UMA0J330MDD
Connector Receptacle 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SPACER MOUNTS LED T-1 .360" datasheet.pdf
RES 43K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER/ZD BUFFER 24TSSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLK W/SPRING CAGE T/H datasheet.pdf
ADAPTER TARGET HEAD datasheet.pdf
RES 25.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf