Nichicon UMA1C100MDD
UMA1C100MDD picture photo
Mfg. Part Number
UMA1C100MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UMA1C100MDD.pdf
Availability of UMA1C100MDD
QUANTITY
UMA1C100MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UMA1C100MDD
Internal Part NumberEIS-UMA1C100MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMA
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current23mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMA1C100MDD
Related LinksUMA1C, UMA1C100MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UMA1C100MDD Details Description
Related parts for UMA1C100MDD
RES ARRAY 5 RES 150 OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 12COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
T5009-021SS HI-HLD 2NC+1NO 3X1/2 datasheet.pdf
MINI50 CONN RCPT 12CKT BR NP BLK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC datasheet.pdf