Nichicon UMF1A220MDD1TE
UMF1A220MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UMF1A220MDD1TE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UMF1A220MDD1TE.pdf
Availability of UMF1A220MDD1TE
QUANTITY
UMF1A220MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UMF1A220MDD1TE
Internal Part NumberEIS-UMF1A220MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current40mA
Impedance2.6 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMF1A220MDD1TE
Related LinksUMF1A22, UMF1A220MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
UMF1A220MDD1TE Details Description
Related parts for UMF1A220MDD1TE
POT 25K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
IDC CABLE - MKR26K/MC26G/MPD26K datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 16MA 20 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 500MA 100 MOHM datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
MEM CARD MICROSDHC 8GB CLASS 10 datasheet.pdf
RES 82K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
1.5MM WTB VHDR SMT T&R/CAP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC DO214AC datasheet.pdf
SINGLE REVOLUTION CLUTCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf