Nichicon UMF1E100MDD
UMF1E100MDD picture photo
Mfg. Part Number
UMF1E100MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UMF1E100MDD.pdf
Availability of UMF1E100MDD
QUANTITY
UMF1E100MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UMF1E100MDD
Internal Part NumberEIS-UMF1E100MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMF
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance2.6 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMF1E100MDD
Related LinksUMF1E, UMF1E100MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UMF1E100MDD Details Description
Related parts for UMF1E100MDD
OSC 5.0V PROG TTL TRI ST 50PPM datasheet.pdf
IC REG LDO 24V 1.5A TO220F datasheet.pdf
RES SMD 23.2 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 99.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 288MA 2.4 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 10W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.02A 330 MOHM datasheet.pdf