Taiyo Yuden UMK105CG1R2BV-F
UMK105CG1R2BV-F picture photo
Mfg. Part Number
UMK105CG1R2BV-F
Brief Description
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
UMK105CG1R2BV-F.pdf
Availability of UMK105CG1R2BV-F
QUANTITY
UMK105CG1R2BV-F Order Process
Ship out your order
Specifications of UMK105CG1R2BV-F
Internal Part NumberEIS-UMK105CG1R2BV-F
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMK105CG1R2BV-F
Related LinksUMK105C, UMK105CG1R2BV-F Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UMK105CG1R2BV-F Details Description
Related parts for UMK105CG1R2BV-F
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
RES SMD 120KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 29.1K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 260MA 550 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC PWR MEASUREMENT AC 32SQFN datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf