Taiyo Yuden UMK105CG390JV-F
UMK105CG390JV-F picture photo
Mfg. Part Number
UMK105CG390JV-F
Brief Description
CAP CER 39PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
UMK105CG390JV-F.pdf
Availability of UMK105CG390JV-F
QUANTITY
UMK105CG390JV-F Order Process
Ship out your order
Specifications of UMK105CG390JV-F
Internal Part NumberEIS-UMK105CG390JV-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMK105CG390JV-F
Related LinksUMK105C, UMK105CG390JV-F Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UMK105CG390JV-F Details Description
Related parts for UMK105CG390JV-F
AC/DC CONVERTER 5V 24V -12V 40W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A/1.5A DL 16DFN datasheet.pdf
4.2MM W-T-B VERT HDR datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
ZACK STRIP 10SECT PRINT VERTICAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller I2C Dimming 150mA (Flash) Backlight, Camera Flash 28-VQFN (5x5) datasheet.pdf
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP FILM 0.91UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf