Amphenol Industrial PT06SE-20-41S(SR)LC
PT06SE-20-41S(SR)LC picture photo
Mfg. Part Number
PT06SE-20-41S(SR)LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SKT
Datasheet Download
PT06SE-20-41S(SR)LC.pdf
Availability of PT06SE-20-41S(SR)LC
QUANTITY
PT06SE-20-41S(SR)LC Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SE-20-41S(SR)LC
Internal Part NumberEIS-PT06SE-20-41S(SR)LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SE-20-41S(SR)LC
Related LinksPT06SE-20, PT06SE-20-41S(SR)LC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SE-20-41S(SR)LC Details Description
Related parts for PT06SE-20-41S(SR)LC
IC MOSFET DRIVER 30V 1.5A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 5.1KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 900V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 400V 12A DO4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf