Nichicon UMT1C330MDD1TE
UMT1C330MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UMT1C330MDD1TE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UMT1C330MDD1TE.pdf
Availability of UMT1C330MDD1TE
QUANTITY
UMT1C330MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UMT1C330MDD1TE
Internal Part NumberEIS-UMT1C330MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current40mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMT1C330MDD1TE
Related LinksUMT1C33, UMT1C330MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
UMT1C330MDD1TE Details Description
Related parts for UMT1C330MDD1TE
RES SMD 6.04M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARD EDGE 50POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 288-FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 9pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CORD 4POS FMALE,RA/MALE 3M 22AWG datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HIGH GEL REENTERABLE ENCAPSULANT datasheet.pdf
U.L. RESETTABLE FUSES datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4 PORT 10G BASE-T datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf