Nichicon UMW0G471MDD
UMW0G471MDD picture photo
Mfg. Part Number
UMW0G471MDD
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 4V RADIAL
Datasheet Download
UMW0G471MDD.pdf
Availability of UMW0G471MDD
QUANTITY
UMW0G471MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UMW0G471MDD
Internal Part NumberEIS-UMW0G471MDD
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current185mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMW0G471MDD
Related LinksUMW0G, UMW0G471MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UMW0G471MDD Details Description
Related parts for UMW0G471MDD
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 15V OUT datasheet.pdf
RES 648 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 26AWG RED datasheet.pdf