Nichicon UMW0J101MDD
UMW0J101MDD picture photo
Mfg. Part Number
UMW0J101MDD
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UMW0J101MDD.pdf
Availability of UMW0J101MDD
QUANTITY
UMW0J101MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UMW0J101MDD
Internal Part NumberEIS-UMW0J101MDD
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current70mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMW0J101MDD
Related LinksUMW0J, UMW0J101MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UMW0J101MDD Details Description
Related parts for UMW0J101MDD
SENS PRESSURE 1.45 PSI MAX 5MPAK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC TXRX 16BIT NONINV LV 48-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A SC70-5 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD SINGLE 15POS 5A datasheet.pdf
508 TB SPR PLU HOOK/E datasheet.pdf
TINEL LOCK RING ADAPT datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 10% 1.5KV RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 5V 10UA datasheet.pdf