Taiyo Yuden UP050B471K-KFC
UP050B471K-KFC picture photo
Mfg. Part Number
UP050B471K-KFC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 50V AXIAL
Datasheet Download
UP050B471K-KFC.pdf
Availability of UP050B471K-KFC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UP050B471K-KFC Order Process
Ship out your order
Specifications of UP050B471K-KFC
Internal Part NumberEIS-UP050B471K-KFC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientB
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.087" Dia x 0.126" L (2.20mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP050B471K-KFC
Related LinksUP050B4, UP050B471K-KFC Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UP050B471K-KFC Details Description
Related parts for UP050B471K-KFC
IC CLK BUF DDR 340MHZ 1CIRC datasheet.pdf
IC AMP AUD STER D 2X17W 32SO datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT SMD J-LEAD datasheet.pdf
CONN PLUG FH 60POS .050 R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 13A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
HEATSINK ALUM ANOD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.43UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf