Taiyo Yuden UP050B562K-KFCZ
UP050B562K-KFCZ picture photo
Mfg. Part Number
UP050B562K-KFCZ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5600PF 50V AXIAL
Datasheet Download
UP050B562K-KFCZ.pdf
Availability of UP050B562K-KFCZ
QUANTITY
UP050B562K-KFCZ Order Process
Ship out your order
Specifications of UP050B562K-KFCZ
Internal Part NumberEIS-UP050B562K-KFCZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientB
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.087" Dia x 0.126" L (2.20mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP050B562K-KFCZ
Related LinksUP050B5, UP050B562K-KFCZ Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UP050B562K-KFCZ Details Description
Related parts for UP050B562K-KFCZ
RES 340 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A3049L/H1504TR10" datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 34.4VC SMB datasheet.pdf
LABEL INK JET POLYEST .25 X .9" datasheet.pdf
COUPLER DIRECTIONAL WCDMA/TX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1W DO216 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 60POS HL LOW P datasheet.pdf
CABLE ASSY datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT RA datasheet.pdf