Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP1B-680-R
UP1B-680-R picture photo
Mfg. Part Number
UP1B-680-R
Brief Description
FIXED IND 68UH 580MA 732 MOHM
Datasheet Download
UP1B-680-R.pdf
Availability of UP1B-680-R
QUANTITY
UP1B-680-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP1B-680-R
Internal Part NumberEIS-UP1B-680-R
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±20%
Current Rating580mA
Current - Saturation670mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)732 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP1B-680-R
Related LinksUP1B-, UP1B-680-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP1B-680-R Details Description
Related parts for UP1B-680-R
RES SMD 63.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD-CH 16-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC MELF datasheet.pdf
OSC XO 82.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC FAULT MON BATT 12CH 38TSSOP datasheet.pdf
RES 249 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
38999 CON 12 PIN 1500 CYCLE datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HAR-BUS HM 6ROW FEM 144P FLANGE datasheet.pdf
CONN PIN CRIMP 8AWG datasheet.pdf